24. Říjen 2017 - 11:25

Autor Téma: Ovládání textovky příkazy v infinitivu  (Přečteno 9269 krát)

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
Ovládání textovky příkazy v infinitivu
« kdy: 23. Únor 2011 - 21:04 »
Kdysi jsem se tu zmiňoval, že si pohrávám s překladem TADS 3 enginu. Narazil jsem přitom na jednu otázku, se kterou si už nějakou dobu lámu hlavu. Textovky, co znám, se tradičně ovládaly psaním příkazů rozkazovacím způsobem, tedy např. "vem kámen", "otevři dveře" apod. Ale skoro všichni, komu jsem dal na zkoušku něco zahrát, měli tendenci psát příkazy v infinitivu ("vzít kámen", "prozkoumat dveře"). Nutno podotknout, že to byli lidé vesměs textovkama netknutí.

Má otázka tedy zní: Očekávali byste od textové hry, že půjde ovládat i příkazy v infinitivu? Nejde přitom o to, zda to jde do enginu naprogramovat - to je maličkost. Jde o to, zda je to dobrý nápad ve vztahu k autorovi hry. Pokud engine bude slyšet na infinitiv, musí i autor hry při definici nových příkazů myslet na to, že je musí zadat i ve formě infinitivu a totéž platí i pro rozšiřující možnosti konverzací.

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
Re: Ovládání textovky příkazy v infinitivu
« Odpověď #1 kdy: 23. Únor 2011 - 22:08 »
No, nevím z čeho usuzuješ toto:

Ale skoro všichni, komu jsem dal na zkoušku něco zahrát, měli tendenci psát příkazy v infinitivu ("vzít kámen", "prozkoumat dveře"). Nutno podotknout, že to byli lidé vesměs textovkama netknutí.

Já jsem do sítě textovek protkaný ažaž (hlavně do 8-biťáckých, což je ryzí ortodoxie) a tu tendenci k infinitivu bych měl taky  ::)
Ale to je jedno, myslím, že otázka směřovala jinam. Každopádně myslím si, že ten infinitiv pramení z klasického typu zadávání příkazů pomocí 3 písmenek - každý, kdo hrál textovku, ví, že SEB=sebrat, seber a v zásadě nikdo neřešil, zda je to infinitiv nebo rozkaz. Ten infinitiv se tam podle mě při uvažování v textovkách hodně vnucuje. Říkám si asi takto v duchu: "Co teď?"-"sebrat kámen" a nikoli "Co teď?"-"seber kámen".
Druhý důvod je, že infinitiv je většinou češtinářsky jasný (teda alespoň pro mě, páč žádný češtinář nejsem  :) ).

Pokud to nejde přes ty 3-písmenné příkazy, které jsou jednoznačně nejlepší, pak bych se osobně za infinitiv přimlouval.
Jedna stará textovka vydá za desítky dnešních nadutých her.

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 23. Únor 2011 - 23:17 »
Usuzuji z logů, jak testeři hráli hru. Účelem bylo odhalit chyby a opravit je. A právě ten infinitiv se mi objevil u více lidí.

Když už bych chtěl používat třípísmenné příkazy, tak bych napsal spíš "vem" nebo "ber", než "seb". A třeba "vzí" jako zkratku ze "vzít" bych asi nenapsal nikdy. Obecně se snažím podporovat všechna synonyma, u často používaných příkazů umím i zkratky, u nejčastějších i jednopísmenné, třeba "p předmět".

Nevím, jak myslíš češtinářskou jasnost. Ale beru, že jsi spíše pro podporu infinitivů i za cenu trochu více práce pro autory.

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #3 kdy: 23. Únor 2011 - 23:21 »
Asi to vyplývá opravdu z toho, že jsem pro ty infinitivy. Nikdy jsem se do textovky zkrátka nevžil jakoby do první osoby (jako u RPG), kdy si říkám "seber"... "udělej"... ale jen co mám obecně dělat: "sebrat" ... "udělat"...

Možná bys mohl ještě k tomuto tématu založit jen tak pro zajímavost anketku - zda infinitivy nebo imperativy nebo obojí  ::)

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 23. Únor 2011 - 23:58 »
Anketu jsem dělat nechtěl, jde mi spíše o argumenty, než o samotný názor zaškatulkovaný do pár možných odpovědí. Vysloveně v první osobě textovku ovládat určitě nechci, to by pak byly příkazy "seberu knihu", to už je přehnané. Každopádně díky za reakce :-)

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #5 kdy: 24. Únor 2011 - 00:03 »
Anketu jsem dělat nechtěl, jde mi spíše o argumenty, než o samotný názor zaškatulkovaný do pár možných odpovědí. Vysloveně v první osobě textovku ovládat určitě nechci, to by pak byly příkazy "seberu knihu", to už je přehnané. Každopádně díky za reakce :-)

No já jsem to napsal blbě - "první osoba" to asi není, nejsem češtinář, zkrátka rozdíl mezi "seber knihu" jakože to říkám jemu, zatímco "sebrat knihu" mi přijde takové logičtější, jako že dám příkaz, co se má dít.

Hunterz

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 25. Únor 2011 - 07:35 »
To s tim infinitivem je z anglictiny, kde to nerozlisujou chudaci. sebrat i seber pisou "take". Holt nas jazyk je slozitejsi. Osobne pisu seber, prozkoumej atd. Navic doplnovani tabulatorem hraci napovi.

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 25. Únor 2011 - 14:26 »
No mě také přišel rozkazovací způsob přirozený a nenapadlo mě, že by to někdo mohl chápat jinak. Navíc v situaci, kdy prostřednictvím postavy hráče se řídí jiná NPC postava, tak to ani jinak nejde (např. robote, jdi na sever), infinitiv by nedával smysl. Ale asi tedy udělám podporu pro oba způsoby, abych se vyhnul nedorozumění. Automatické doplňování není v mém případě aplikovatelné.

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 25. Únor 2011 - 22:08 »
Mno v podstatě souhlasím s Hunterzem, mám raději "vezmi plesnivou mršinu krokodýla", než používat infinitiv. My jsme na to asi už zvyklí, ale jak se psalo někde výše, nováčkové asi budou zkoušet infinitiv, nicméně v každé dobré hře je návod, jak ji vlastně používat, nebo by alespoň měl být.
První den přiletěli, druhý den uděřili, třetí den zvítězili

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 28. Únor 2011 - 10:50 »
Byla tu zmíněna angličtina; já jsem hrál i pár textovek v němčině a u všech se zadával imperativ, což je u některých slov trošku oříšek (nehmen = vzít, nimm = vezmi; apod.). Souhlasím, že ten prompt "Co dál?" sám o sobě spíš napovídá užít infinitiv, než třeba "Příkaz:" nebo "Tak co rozkazuješ udělat teď, šmudlo?". Ale jak pravil panprase, návod či instrukce ke hraní to pořeší.

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 28. Únor 2011 - 11:32 »
Návod je samozřejmý, leč ten se samozřejmě v praxi nikdo nenamáhá číst. Snažím se tedy začátek nováčkům co nejvíce ulehčit. Nesmějí utéct dříve, než zjistí, že jsou textovky pěkné hry.