24. Říjen 2017 - 11:14

Autor Téma: Základna na asteroidu  (Přečteno 9509 krát)

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
Základna na asteroidu
« kdy: 10. Leden 2015 - 00:35 »
Před pár lety se v hlavách orgů, kteří se zase snažili ze všech sil vymyslet nějaké nové šifry do Technoplanety (a moc jim to nešlo, proto uvažovali o hloupostech), usídlila taková malá nenápadná myšlenka. Jaké by to asi bylo překvapení, kdyby se soutěžící jednoho pondělního rána probudili a místo tradiční porce šifer se ocitli uprostřed textové hry! Byl to jen chvilkový nápad, ale něco na něm bylo přitažlivého a provokativního, že se ne a ne vytratit. Ale vždyť naši soutěžící jsou děti z druhého stupně základní školy, ti přeci nikdy žádnou textovou hru nehráli, většina odkojená moderními počítači s akcelerovanou grafikou pravděpodobně ani neslyšela, že takové hry kdy existovaly! No jo, ale o to by to bylo větší překvapení. Ale vždyť naši soutěžící neumějí číst, před časem si stěžovali, že dva odstavce textu jsou příliš dlouhým zadáním! Ale vždyť by to byla hromada práce, na to nemáme čas, ozývalo se někde v pozadí, jenže už bylo příliš pozdě, nikdo nevnímal, ten nápad si začal žít vlastním životem a nic už ho nemohlo zastavit.

Mělo to ale háček. Protože jsme tvořili pro tak mladé a nezkušené hráče, museli jsme přijít s hrou, která by byla k začátečníkům mimořádně přívětivá. Nechtěli jsme hru podobnou textovkám, které známe z osmibitů, plné složitých hlavolamů a smrtí číhajících na každém kroku. Potřebovali jsme, aby se hráči s hrou sžili během pár minut a dokázali postupovat vpřed bez velkých záseků. Hra proto není příliš obtížná, ani příliš rozsáhlá, větší důraz jsme kladli na postupné objevování příběhu. Přesto je hra hodně detailní, takže doporučujeme vše důkladně prozkoumat a hlavně komunikovat s postavami, které ve hře potkáte - umí poradit s lecjakým problémem.

Základna na asteroidu se nyní dočkala druhé vylepšené verze a uvedení pro širší veřejnost. Najdete ji na adrese http://technoplaneta.cz/2013/ukoly/kam-se-ztratily-sifry/ a hraje se online v prohlížeči. Stačí si zaregistrovat jméno a heslo, pod kterým se budou ukládat pozice ve hře. Dokonce si můžete zahrát i s někým společně, když mu pošlete zaregistrované přihlašovací údaje (hra má zabudovaný chat, aby se hráči v multiplayeru mohli domlouvat mezi sebou). Budeme rádi, když si zahrajete a podělíte se s námi o své dojmy. Dejte vědět, co se vám líbilo či kde jste měli problémy.

pedromagician

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • pedromagician.com
Re: Základna na asteroidu
« Odpověď #1 kdy: 10. Leden 2015 - 14:57 »
pustil som to ráno pri káve a zatiaľ prvý dojem DOBRÉ! :-)

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 12. Leden 2015 - 08:34 »
Hmm, blbý port webu :( nešlo by to udělat na port 80?
První den přiletěli, druhý den uděřili, třetí den zvítězili

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 12. Leden 2015 - 08:39 »
To bohužel zařídit nejde, nemohlo by pak hrát víc hráčů najednou - každá instance hry běží na jiném portu.

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 12. Leden 2015 - 10:19 »
To je nemilé Kamile...

No co se dá dělat, kouknu na to, tam kde mám průchodné porty.

Apropos, je to celkem pěkné. Víc než pěkné.

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 12. Leden 2015 - 10:43 »
Hmm, jako že je to pro děti z druhého stupně základních škol?

No tak to jsem asi na první stupni - tlačítka :( vražedný to hlavolam..

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 12. Leden 2015 - 11:22 »
Neboj, to zvládneš. A kdyby bylo nejhůř a potřeboval sis ulevit, vždycky můžeš kopnout do ovládacího panelu.

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 12. Leden 2015 - 11:56 »
No, zvládnul sem to :) jako hodinu se s tím patlám.

Na druhou stranu, je to pěkný, je to těžký, má to mraky příkazů, pár lokací, teda jako zatím sem jen v lodi :) jo, líbí se mi to...

Fakt to hráli děti?

Jak to přijali?

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 12. Leden 2015 - 14:05 »
Ano, hráli a šlo jim to celkem dobře. Samozřejmě na začátku to byl mírný šok, ale brzy se utrhli a šli dopředu. Během hry měli možnost sledovat, jak jsou daleko ostatní týmy, což je samozřejmě podporovalo v úsilí. Nakonec hru odehrálo až do konce 56 petičlenných týmů, výsledky jsou na stránce http://technoplaneta.cz/2013/tymy/textovka, což bylo fajn. Jen velice málo týmů zůstalo někde v půlce a pak je tam řada týmů, které nehrály (skoro) vůbec, ale to je normální. Oni jakmile už vidí, že se nedostanou do finále, tak částečně odpadnou. Přesně to odpovídá pátým kolům i v jiných letech, kdy byly normální šifry. Finále totiž máme pro 50 týmů.

Krátce po začátku se mi dokonce ozval kluk z nějakého gymnázia, že od sestry či kamarádky slušel, že prý slyšel, že máme něco jako Zorka a zda by si také mohl zahrát a pak mi poslal pěknou kladnou reakci, čímž mi udělal radost. Během hraní jsem také dost komunikoval s jedním týmem, se kterým se více znám a ti si to také užívali. Napsal jsem o tom delší článek, jak to tenkrát bylo, je na webu k doklikání, ale důrazně doporučuji nechat si jeho přečtení až po dohrání, protože vyzrazuje hodně z řešení, takže by zkazil hraní.

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 13. Leden 2015 - 00:13 »
No a asi jsem se finálně zasek... :(

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 13. Leden 2015 - 07:40 »
Nefunguje mi to. Ale moc hezká fotka, takové poklidné zátiší v tom levém rohu.  :)

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 13. Leden 2015 - 09:23 »
Nefunguje mi to. Ale moc hezká fotka, takové poklidné zátiší v tom levém rohu.  :)

Mistře, nefunguje vám to proto, že to chce nestandardní porty. Mne to také nejde z práce.

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 13. Leden 2015 - 13:18 »
Děkuji, Holy, za vysvětlení, dělám si u tebe červenou hvězdičku.

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 13. Leden 2015 - 14:05 »
Mistře a ta hvězdička, ta je jako dobrá a nebo špatná?

Já jen jestli mám na sobě začít pracovat a nebo být na sebe hrdý...

Kurňas - @gaspoda! potřebuju helfnout s tou hádankou, jako já vím, že to dohráli děti z prvního stupně, ale já sem už starej a senilní....

gaspoda

• Mladší člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 13. Leden 2015 - 14:09 »
No a asi jsem se finálně zasek... :(
Jo, tu fotku jsem dostal od Útvaru rychlého nasazení. Také tam byli zaseknutí a Filip s Michalem blbli :-) Ale v té fázi je více věcí, které můžeš mezitím dělat, takže můžeš přijít na jiné myšlenky.