20. Říjen 2017 - 03:30

Autor Téma: Orfeus - melodie na ZX  (Přečteno 6266 krát)

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
Orfeus - melodie na ZX
« kdy: 11. Srpen 2010 - 09:36 »
Jak asi víte, existuje vynikající program pro tvorbu melodií na ZX Spectru od Proximy, a to Orfeus - The Music Assembler. Zápasím však s jednou věcí - program byl koncipován pro tehdejší kazetové operace a s disketovkou ještě nikdo moc nepočítal  ::) Tenhle hudební editor je - jak vypovídá název - určen ke kompilaci do assembleru, ale výstup kompilace jde výhradně na kazetu. Myslíte, že se s tím dá něco dělat? Nezkoušel to už někdo náhodou?  ??? Jak by se to dalo dostat elegantně do assembleru bez šňůr?  ::)
Jedna stará textovka vydá za desítky dnešních nadutých her.

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
Re: Orfeus - melodie na ZX
« Odpověď #1 kdy: 13. Srpen 2010 - 08:45 »
Ale vždyť můžeš nahrávat do ".tap", ne?

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #2 kdy: 17. Srpen 2010 - 10:14 »
Nevím jak to myslíš? Výstup z tohoto programu jde pouze na kazetu. I kdybych ostatně dostal tu kompilaci do TAP, jak ji připojím do svého programu?  ::)

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 17. Srpen 2010 - 13:57 »
Nevím, co používáš za emulátor, takže ti můžu odpovědět jen velmi obecně. Naprostá většina emulátorů umožňuje nastavit, že se bude ukládat do .tap (ten vlastně "emuluje" magnetofonovou pásku). Buď si v emulátoru vytvoříš "prázdný" tap, nebo použiješ už nějaký existující. Když pak dáš SAVE (atd.), uloží se ti to do toho tapu, odkud to zase můžeš pomocí LOAD (atd.) dostat do svého programu a pak společně uložit (opět do tapu), anebo využít toho, že většina emulátorů umožňuje ty tapy editovat apod. Zjisti si v Helpu k tomu svému emulátoru, jak to konkrétně u něj funguje (pozn. často musíš i "jako" magnetofon zapnout a vypnout). Ostatně jak jinak bys uložil to, co sis v emulátoru naprogramoval (vynechám-li vytvoření snapu, což by byla ovšem prasárna ;-) )?

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #4 kdy: 17. Srpen 2010 - 14:03 »
Díky, tak to jsem nevěděl!  :)
Mrknu na to, používám převážně Spectaculator 5.3

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #5 kdy: 18. Srpen 2010 - 21:45 »
Orfeus vypadá velice pěkně, líbí se mi snad víc než WHAM, ale přece jen se zeptám, nic za to nedám, neznáte náhodou nějaký ZX program, který umí tohle pro 128kB (resp. AY) ?  ::)

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 19. Srpen 2010 - 07:58 »
Seznam (vč. možnosti stažení) je na http://zxtunes.com/software_list.php a jinak si samozřejmě projdi ty stránky celé.  ;) BTW ty skládáš vlastní hudbu?

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #7 kdy: 19. Srpen 2010 - 11:41 »
Seznam (vč. možnosti stažení) je na http://zxtunes.com/software_list.php a jinak si samozřejmě projdi ty stránky celé.  ;) BTW ty skládáš vlastní hudbu?

Díky za odkaz!  ;)

Já se spíš pokouším něco skládat, moc mi to nejde, ale kdysi jsem udělal ještě s jedním kamarádem jedno demo na Amigu, kde byly asi 3 nebo 4 skladby. Tak bych se možná rád pokusil v nějakém volném čase udělat něco pro ZX, jen tak z legrace, ale žádný mistr teda nejsem, spíš takové pokusy...  ::)

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #8 kdy: 19. Srpen 2010 - 19:26 »
Tak se mi nejvíc, po tom co jsem se tím probíral, zamlouvá nejvíc SQ-Tracker od Proximy. I když jsem na něho našel kompletní manuál, nemůžu se pořád akorát smířit s trochu nešikovným ovládáním přímo v editačním módu. Nemá s tímhle editorem někdo zkušenosti?

Když chci např. napsat notu do editoru, musím si patrně nejdřív (alespoň podle manuálu) nadefinovat pattern (pomocí "create pattern"). Např. si tedy dám jeho velikost na 64 (tj. maximum). Ale pak mi nejde nijak hýbat s položkou "Position", kde svítí pořád 001. Jak tedy zapíšu notu na určité místo? Ještě se mi to nepovedlo...  :-\

P.S. No teda nešikovný je to strašně, už se mi sice podařilo zapsat notu (nechápu ale proč se mi zapisuje do všech 3 kanálů), zase z editace je těžký vyjet...  :-\ Ovládání a editace je teda hrůza, nedaří se mi ani podržet v editoru samply (spolu s hudbou se vymažou??), takže si je musim vytvářet furt znovu. To už je daleko lepší Soundtracker 1.1, kde se dá alespoň editovat, i když že bych řval hurá při vytváření nástrojů, to se říct taky nedá  :P
« Poslední změna: 22. Srpen 2010 - 00:01 od amigainspired »

lanex

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 20. Červen 2011 - 17:41 »
opráším staré hudební téma:

Pro ZX Spectrum existuje i WHAM 128, editor je velice podobný WHAMu 48 pro beeper, ale je pro čip AY :)

Já ve své době používal pro AY v ZX Spectrum "Soundtracker", byl jsem s ním absolutně spokojen. Exportuje i přehrávací rutiny, takže stačí potom zadat jen RANDOMIZE USER xxxxx a už to hraje.

V dnešní době je ještě možné použít AY tracker přímo pro PC Windows (testováno na Win7), ve kterém se díky Windows velice dobře edituje, umí také exportovat přehrávací rutiny pro ZX Spectrum.

Pěkné hudební výsledky lze na ZX Spectru také dosáhnout pomocí přídavné karty "Turbo-sound", která rozšiřuje Spectrum o další AY obvod. Hudba může tedy být tedy i 6ti kanálová. Poslední verze Turbo-sound karet mají v sobě dokonce FM syntézu, takže nejsou odkázání jen na obdelníkový průběh samplu, jako uživatelé  běžných AY. Horší je to s rozšířením těchto karet, takže hudbu vytvořenou pro TS jde přehrát pouze na lepších emulátorech.
>> Amiga 1200, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, http://www.ilnx.cz <<

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #10 kdy: 19. Červenec 2011 - 22:20 »
Neznáš náhodou ještě SQ-Tracker pro AY? Dostal jsem se k němu náhodou a zatím jsem neměl možnost jej ozkoušet. Nicméně podle manuálu to vypadá rovněž velice slibně:

http://zxm.speccy.cz/dok/lit/SQ_Tracker.pdf

;)

lanex

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 21. Červenec 2011 - 13:56 »
já osobně SQt nepoužíval :) A ačkoliv se v dnešní době nebráním jakékoliv akce na ZX platformě, určitě bych hudbu nevytvářel v programu ve Spectru. Přecijen pohodlnost okýnek ve Win nenahradí nic :)
>> Amiga 1200, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, http://www.ilnx.cz <<

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #12 kdy: 22. Červenec 2011 - 21:25 »
já osobně SQt nepoužíval :) A ačkoliv se v dnešní době nebráním jakékoliv akce na ZX platformě, určitě bych hudbu nevytvářel v programu ve Spectru. Přecijen pohodlnost okýnek ve Win nenahradí nic :)

To je pravda, nicméně v případě SQ-Trackeru bych byl ortodoxní. Přece jen SQ Tracker je udělán jako první program na ZX ve stylu profesionálního Octamedu (ap.) na Amize. Práce s paterny a samply je bezvadná, člověk nemusí vůbec umět noty, aby dal hudbu dohromady, prostě paráda... Je sice taky pravda, že oproti Octamedu spectrácký SQ trošku zaostává pokud jde o uživatelskou pohodlnost ovládání, ale jinak je to prakticky to samé. Budu to muset ještě podle toho manuálu pořádně prozkoumat  ::)

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #13 kdy: 27. Červenec 2011 - 10:15 »
A ještě přece něco  :)

Franta Fuka naprogramoval údajně hudební systém Amadeus pro AY na ZX a taky FUSS (Fuxoft Sound System) pro Amigu.

http://www.zivel.cz/index.php?content=article&id=112

Podle všeho vypadají ty systémy obdobně jako SQ a mohly by být i dobré, ale dosud jsem je na internetu nenašel. Kdybyste byli chytřejší, mohli byste taky zkusit googlit  8)