21. Říjen 2017 - 23:12

Autor Téma: Farce & Pexeso  (Přečteno 6703 krát)

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
Farce & Pexeso
« kdy: 20. Září 2010 - 11:31 »
Těžko říct, jestli tohle někdo bude vědět, ale zeptám se...  ::)

Kdysi (v r. 1991?) chtěl František Fuka pro Amigu udělat "první českou textovku", ale zdá se, že k tomu nikdy nedošlo. Vývojové prostředí, o kterém se zmiňoval, že k této hře programuje, se mělo jmenovat FARCE (Fuxoft Adventure Running and Creating Environment). Pak už ale z tohoto nápadu pravděpodobně sešlo a nakonec se na Amigu žádná textovka od Fuky neobjevila  :-\
Co mě ale stejně tak mrzí je to, že František Fuka se zmiňoval v témže roce i o hře PEXESO. K té údajně dělal část grafiky a hlavně hudbu. Sliboval neuvěřitelné zážitky pro toho, kdo tuto hudbu uslyší a své fanoušky víc než pozitivně naladil. Ani po letech jsem ale o Pexese na Amigu neslyšel ani slovo a zřejmě z jeho realizace také sešlo...  ???

Nevíte někdo náhodou, jak to vlastně všechno bylo? Zajímalo by mě, kde tyhle dva nápady nakonec skončily, možná, že z nich Fuka něco zrealizoval nebo se objevily pod jiným vydavatelem. Faktem ale je, že Fuka sám už o nich nikdy nemluvil (alespoň pokud je mi známo) a ani na svých privátních stránkách se k nim nikde nepřiznává...  :(

P.S. Abyste nemuseli hledat, posílám jako takový důkaz přílohu pokračování rozhovoru s Františkem Fukou otištěný v časopisu BIT 11/91, kde se o těchto aktivitách (pro mě poprvé a naposled) osobně zmiňuje.
« Poslední změna: 20. Září 2010 - 12:13 od amigainspired »
Jedna stará textovka vydá za desítky dnešních nadutých her.

mop

• Plný člen
    • Zobrazit profil
Re: Farce & Pexeso
« Odpověď #1 kdy: 20. Září 2010 - 12:19 »
FF se o svých plánech s Amigou zmiňoval ještě v tomhle rozhovoru pro Excalibur (taky v roce 1991):
http://www.oldgames.sk/casopisobr.php?image=15079
Ale nic konkrétnějšího tam o té textovce není.

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 20. Září 2010 - 13:32 »
Všude jenom tma...

Žádný prostor, žádný čas...

Takhle to začínalo :-)

Jediné co vím a čemu bych i věřil, že kdysi Fuka poslal do světa demo, ale nikdo ho nemá, respektive já ho nikdy neměl, jedinej člověk co se o něm zmiňuje je Tronik v diskmagu Ami 1, na druhé stránce je cca. 16 obrazovek přepsaných z Fukovi hry. Hudba co hraje v diskmagu je taktéž z té hry. Pochybuju, že to ještě někdo má. Když to nemám já ve svých soukromých archivech a u pana Probera taktéž nic není...

První den přiletěli, druhý den uděřili, třetí den zvítězili

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 20. Září 2010 - 13:39 »
A proč se na to nezaptat přímo F.Fuky na fuka@fuxoft.cz?

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 21. Září 2010 - 08:16 »
Co to je? Tady mizí příspěvky?! Včera tu bylo něco o Fukovi a FB (asi facebook nebo jiná blbina).

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #5 kdy: 21. Září 2010 - 09:14 »
Takže se pokusím informace, které jsem spolu se svou ženou sehnal (ona psala Františkovi, já Petrovi), sesumírovat:

• Pokud jde o textovku na Amigu, František Fuka se vyjádřil v tom smyslu, že ji nakonec nedokončil - zůstalo z ní údajně pouze krátké demo, které bylo distribuováno na disku Amiga magazínu (tj. asi tak, jak psal panprase).
  • Co se týče PEXESA, František udělal zřejmě pouze hudbu. Obrátil jsem se tedy na Petra Anderleho, který měl PEXESO v režii, ale napsal mi, že on sám na něho už sice zapomněl, ale patrně jej dokončil vzhledem k tomu, že do něho František udělal již hudbu, nicméně bude se muset ještě poptat a snad něco zjistí...  :) (Pokud mi ještě napíše, přetlumočím to.)
  • Původně jsem evidentně špatně pochopil humor Františka, který o Pexesu hovořil ve zmíněném rozhovoru z r. 1991. Věta "Myslím, že ten, kdo tuto hru uvidí a uslyší, nebude do smrti klidně spát a slyšet" znamenala přesný opak, tj. nebude to žádná sláva, ale spíš hrůza...  :D

To je asi vše, co se dalo o těchto věcech přímo od autorů zjistit. Mě osobně to nakonec zklamalo, byl jsem 20 let naladěný na to, co to vlastně bylo, a nakonec se člověk dozví "pravdu"...  ;D Zřejmě to bylo v eufórii, 90. leta byla pro Amigu ráj a děly se zázraky, a když jsme jako spektristi viděli, co již František dokázal na 128kB, tak byla naše fantazie k neudržení, jakmile se začalo mluvit o tom, že František přesedlal na Amigu  ::)
« Poslední změna: 21. Září 2010 - 09:18 od amigainspired »

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 21. Září 2010 - 10:47 »
Tý jo, tys do toho pátrání úspěšně zaangažoval i svou manželku?  :) Tomu říkám zapálení pro věc!  :) Já bych od přítelkyně maximálně dostal telefonní číslo na psychiatra.  :)

panprase: A šlo by aspoň někam nahodit ty obrázky z té hry (dema), když už, bohužel, to demo nikdo nemá?

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #7 kdy: 21. Září 2010 - 11:02 »
Tý jo, tys do toho pátrání úspěšně zaangažoval i svou manželku?  :) Tomu říkám zapálení pro věc!  :) Já bych od přítelkyně maximálně dostal telefonní číslo na psychiatra.  :)

panprase: A šlo by aspoň někam nahodit ty obrázky z té hry (dema), když už, bohužel, to demo nikdo nemá?

jj, ona má pro mě pochopení  :D (a hlavně má účet na Facebooku, což já nemám  ;) )

Taky bych se přimlouval za ty obrázky, a kromě toho by mě zajímala i ta hudba, která byla součástí toho dema  ::)
« Poslední změna: 21. Září 2010 - 11:05 od amigainspired »

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 21. Září 2010 - 12:11 »
Takže, hudbu si pusť v tom diskmagu, Fuka to měl jako RAW, což asi v ničem nepřehraješ, beztak je to pěkná odrhovačka. A obrázky máš tady, samozřejmě, v diskmagu je i dostupný textový soubor s článkem, ale konvertujte to z kódování nevímjakého...

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #9 kdy: 21. Září 2010 - 12:21 »
Super, díky!  ;)
Kde ten diskmag můžu stáhnout?  ::)

KaiN

• Starší člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 21. Září 2010 - 12:35 »
Hmmm. Tak to je fakt škoda, že to FF nedotáhl do konce. 450 KB textu?  :o No, to už je slušný román.

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 21. Září 2010 - 13:00 »
Super, díky!  ;)
Kde ten diskmag můžu stáhnout?  ::)

cada.amigaportal.cz

v sekci diskmagy, je to AMI, číslo 1

panprase

• Administrátor
  • Superčlen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 21. Září 2010 - 13:01 »
Hmmm. Tak to je fakt škoda, že to FF nedotáhl do konce. 450 KB textu?  :o No, to už je slušný román.

Já se na to těšil jako malej, taky jsem moc a moc chtěl to demo, nikdy jsem jej však nesehnal.

zxretrosoft

• Plný člen
    • Zobrazit profil
    • zxretrosoft
« Odpověď #13 kdy: 21. Září 2010 - 13:13 »
A ta hudba, co hraje během prohlížení diskmagu, to je fakt ono? Nebo se to ještě někde dá spustit zvlášť?

mop

• Plný člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 21. Září 2010 - 14:58 »
Moc pěkné čtení, mohla to být parádní textovka. Klasický Fukův humor.