Diskuze o textových hrách

Portace / předělávky textovek

panprase

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *****
  • Příspěvků: 702
  • Zobrazit profil
Asi jsme se s tím setkali všichni, zvláště pak my co programujeme. Čas od času se stává, že někoho napadne zabít tak trochu čas a naportovat nějakou hru na jinou platformu. Naposledy to byla portace Vietnamské mise pro Atari z Amigy a tentokrát se chystá port Rychlých šípů ze ZX-Spectra na Atari.

Tak mne zajímá, jestli u portu očekáváte hru stejnou, identickou a nebo byste třeba uvítali nějaká vylepšení, jak už ze strany příběhu, nebo ulehčení hraní. Každopádně, vždy, když něco předělávám, nebo pomáhám s předělávkou narazíme na problémy s tím, že to a to by mohlo být lepší. Takže, jak to vidíte?
První den přiletěli, druhý den uděřili, třetí den zvítězili


KaiN

 • Starší člen
 • ****
  • Příspěvků: 485
  • Zobrazit profil
No, to už pak po takových zásazích je spíš remake než portace, ne? Já bych do příběhu ani do textů nezasahoval, to je přece jen dílo toho původního autora a mělo by být ctěno (ostatně pokud by byl příběh resp. texty "blbé", tak kdo by se s nějakou portací/remakem vůbec dělal). Určitě bych ale opravil případné gramatické chyby, a pokud původní text byl bez diakritiky, tak bych to nechal "opatřit háčky a čárkami". Umím si představit i rozšíření "chybových hlášek" namísto ustavičného "nerozumim" popř. doplnění chybějících popisů nějakých objektů z originální hry nebo rekace na nějaké příkazy, které původní autor nezavedl, ale které při tom dávají smysl, a mělo by tak být hráči sděleno, proč to a to nejde nebo se nepovedlo. Určitě bych změnil ovládání, pokud to původní bylo nešikovné nebo vyloženě naprd, ať už by šlo o rozšíření slovníku či vylepšení interpretru, takže by nakonec šlo zadávat příkazy radikálně jinak než v původní verzi. Vizuální stránka věci vč. případného přidání grafiky, do toho bych se také klidně pustil.


Lisiak4

 • Host
Jako nehráč textovek chci přizpět jen mým pohledem na věc z názorů a dotazů zde napsaných. Textovka by měla mít zachované texty. Vnímám jako lepší, když jsou zachovány i hlášky. Netrvdím, že je špatné hlášky vylepšit, jen se dle mě vytrácí originalita původní verze hry. Vylepšené ovládání a diakritika je fajn. Co se týče vylepšení v oblasti grafiky, pokuď by vystihovala jednoduchost samotné hry, bylo by to příjemné spestření. Když by se jednalo o nejakou lepší grafiku, už bych hru spíše předělal co se týče například hlášek jak píše KaiN. Takže bych se snažil udělat spíše remake. V remaku by byl i ten vylepšený příběh fajn. Ulehčení hraní spíše ne.
« Poslední změna: 19. Březen 2011 - 09:10 od Lisiak4 »